Śledź nas na:


Jak efektywnie się uczyć?

Systematyczność i odpowiedni sposób podejścia do materiału, który chcemy opanować to podstawy w skutecznym uczeniu się. Czy są jednak jeszcze inne warunki, które warto spełnić, aby nauka stała się przyjemna i mało stresująca? Jak efektywnie się uczyć?

 

1. Małymi partiami, ale często

2. Znajdź sposób, który ci najbardziej odpowiada

3. Nie idź do trudniejszych tematów, jeżeli nie rozumiesz podstaw

4. Korzystaj z różnych źródeł wiedzy

 

Małymi partiami, ale często

Jest to jedna z najskuteczniejszych technik, choć często niedoceniana. Dużo prościej jest nam przyswoić małe partie materiałów, jednak w regularnych odstępach czasu, jak np. co drugi dzień, niż nagle uczyć się wszystkiego na raz dzień przed egzaminem. Wybierając ten sposób nie tylko oszczędzimy sobie ogromnego stresu, ale także będziemy w stanie zapamiętać więcej informacji na dłużej. Partie materiału nie muszą być również bardzo duże - możemy np. założyć, że co drugi dzień uczymy się pięciu nowych słówek z wybranego języka obcego, jednego zagadnienia z dziedziny fizyki czy biologii lub kilku fraz zadanego do wkucia na pamięć wiersza.

 

Znajdź sposób, który ci najbardziej odpowiada

Mapy myśli, fiszki, elektroniczne testy, słuchanie podcastów... Sposobów uczenia się jest dzisiaj cała masa. Zanim wybierzemy ten jeden, dobrze jest przetestować kilka opcji - dzięki temu nasz finalny sposób uczenia się będzie dostosowany do naszych preferencji, a przez to jeszcze bardziej skuteczny. W przypadku niektórych przedmiotów, jak np. matematyka, fizyka czy chemia dobrze jest również zapisać się do grup tematycznych czy na kółka zainteresowań, dzięki czemu będziemy mieć większą styczność z wybranym zagadnieniem.

 

Nie idź do trudniejszych tematów, jeżeli nie rozumiesz podstaw

Jest to ważne szczególnie w przypadku przedmiotów ścisłych lub technicznych, gdzie wiedza jest mocno usystematyzowana i kolejny poziom ściśle wynika z poprzedniego. Przykładowo nie będziemy w stanie skutecznie rozwiązywać niektórych zagadnień z fizyki, jeżeli nie nauczymy się wykorzystywać bardziej skomplikowane obliczenia matematyczne, a tych nie będziemy w stanie opanować, jeżeli nie znamy podstaw matematyki jako takiej. Dlatego też jeżeli zależy nam na jakimś przedmiocie, nie możemy przeskakiwać niektórych rozdziałów wiedzy, ponieważ później się to na nas zemści w najmniej odpowiednim momencie.

 

Korzystaj z różnych źródeł wiedzy

Dobrym przykładem są tutaj koła zainteresowań, korepetycje, dni otwarte w różnych miejscach czy na uniwersytetach, a także oczywiście internet. Warto wykorzystywać wszystkie dostępne opcje, jeżeli jednak interesuje cię poszerzenie wiedzy głównie bez konieczności wychodzenia z domu, zajrzyj na www.trudne.pl.