Śledź nas na:


Ile zarabia elektryk?

Zawód elektryka od razu kojarzy nam się z osobą, która zajmuje się szeroko pojętą naprawą lub montażem urządzeń elektrycznych oraz sieci elektrycznej. W związku z tym, że jest to zawód dość popularny, to może być postrzegany przez innych jako mało prestiżowy, inaczej mówiąc - pospolity. Elektryk to jednak ktoś więcej niż pan, który wymienia żarówki, ponieważ jest to zawód wysoce odpowiedzialny, a zdarza się, że czasami bywa nawet narażony na różne niebezpieczeństwa.

Główne obowiązki elektryka

Głównymi zadaniami osoby wykonującej ten zawód są między innymi wszelkiego rodzaju instalacje, konserwacje oraz naprawy systemów elektrycznych. Istotną funkcją jest również monitorowanie tych wszystkich urządzeń i instalacji elektrycznych oraz wykonywanie przeglądów danego systemu w celu weryfikacji jego sprawności. Oczywiście praca elektryka nie zawsze wykonywana jest w tym samym miejscu, ponieważ osoby trudniące się tym zawodem są potrzebne wszędzie tam, gdzie pojawia się styczność z prądem, np. plac budowy, prace wysokościowe, warsztaty mechaniczne, hale produkcyjne, zakłady pracy itp.

Zawód elektryk - jak go zdobyć?

Wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu elektryka można zdobyć już w młodości, wybierając szkołę zawodową lub technikum. Jednak, aby zostać w pełni profesjonalnym elektrykiem i stać się cenionym fachowcem w tym zawodzie, najlepiej uzyskać wykształcenie wyższe, udając się na studia i zyskać tytuł np. inżyniera elektryka. Bardzo pomocne będzie także stałe podnoszenie swoich kompetencji poprzez wszelkiego rodzaju kursy zawodowe, które rozszerzą obecną wiedzę oraz uprawnienia do wykonywanego zawodu. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki chcemy uzyskać poziom kwalifikacji oraz uprawnienia do wykonywania pracy na stanowisku elektryka. Oczywiście im wyższe wykształcenie i szerszy zakres uprawnień, tym bardziej atrakcyjne zarobki.

Dobry elektryk - cechy

Wykształcenie jest niezbędne, aby wykonywać zawód elektryka. Ważną kwestią jest również chęć wykonywania tego zawodu oraz ciągłego dokształcania się i zdobywania doświadczenia w tym kierunku. Istotną cechą są ponadto umiejętności matematyczno-fizyczne oraz techniczne, ponieważ bez nich będzie bardzo ciężko rozpocząć naukę zawodu, a w późniejszym czasie brak tych cech może powodować utrudnienia w jego wykonywaniu.

Ważną cechą, którą powinien posiadać elektryk, jest przede wszystkim odpowiedzialność. Każdy, kto wykonuje montaż czy przegląd instalacji elektrycznej, staje się odpowiedzialny za jej stan oraz za ludzi, którzy będą korzystać z danej instalacji elektrycznej, czy wszelkich urządzeń do niej podłączonych. Nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Odpowiedzialność ta wiąże się również z niezwykłą precyzją oraz dokładnością wykonania czynności przy sieci elektrycznej. Przy tego typu pracy zdolność analitycznego myślenia oraz umiejętność pracy w różnych warunkach pod presją czasu mogą okazać się niezwykle cenione przez przyszłych pracodawców lub zleceniodawców.

Wymagania pracodawców dla elektryków

Przyglądając się temu, jak obecnie wygląda rynek pracy, można zauważyć, że najczęstszymi wymaganiami dla kandydatów na stanowisku elektryka jest przede wszystkim zdobyte wykształcenie, potwierdzające nabyte umiejętności w zawodzie. Osoba ubiegająca się o pracę na wspomnianym stanowisku powinna mieć minimum średnie wykształcenie w tym kierunku, a najlepiej legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych. Bardzo cenione na rynku pracy są osoby, które posiadają aktualne prawo jazdy kategorii B oraz wszelkiego rodzaju uprawnienia SEP. Atutem jest również dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobyte w branży, a także praktyczne umiejętności diagnozowania usterek oraz ich sprawne usuwanie.

Pracodawcy doceniają, gdy pracownik jest zaangażowany, dyspozycyjny, potrafi umiejętnie korzystać z rysunku technicznego oraz schematów elektrycznych. Znajomość instalacji elektronicznych i elektrycznych, jak też obsługi pakiety MS Office również zwiększa szansę na zdobycie upragnionego stanowiska pracy. Oczywiście im więcej posiadamy wyżej wymienionych atutów, tym zwiększa się szansa na zdobycie pracy.

Zarobki elektryka

Zawód elektryka jest wykonywany głównie przez mężczyzn, ponieważ kobiety zajmujące się elektryką stanowią zaledwie 7% całej grupy. Najniższe wynagrodzenie, z jakim możemy się spotkać w tym zawodzie, to ok. 2 850 złotych netto, najwyższe wynagrodzenie możliwe na tego typu stanowisku to 4 050 złotych netto. Większość otrzymuje jednak średnią pensję w wysokości około 3 500 złotych netto.

Na wysokość wynagrodzenia składa się przede wszystkim wykształcenie, jakie posiada pracownik, oraz jego dotychczasowe doświadczenie w branży. Różnica między wysokością wynagrodzenia jest uzależniania również od wielkości zakładu pracy, a nawet miejscowości, w której zatrudniona jest dana osoba. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć elektrycy pracujący w województwie mazowieckim, zachodniopomorskim, lubuskim oraz śląskim. W województwie lubelskim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim przedstawiciele wykonujący ten zawód zarabiają najmniej w porównaniu do pozostałych województw.

Decydując się na zawód elektryka, na początku, świeżo po zdobyciu niezbędnych uprawnień, możemy liczyć na wynagrodzenie ok. 2 850 złotych netto. Większe doświadczenie, wyższe wykształcenie oraz szerszy zakres uprawnień spowodują sukcesywne podwyższenie wynagrodzenia. Obecnie wykfalifikowani specjaliści są bardzo poszukiwani na rynku pracy.

Oferta aktualnych szkoleń znajduje się na https://kursyalfa.pl/kurs-elektryczny-g1/