Śledź nas na:


Jak zostać instruktorem praktycznej nauki zawodu? Kurs pedagogiczny online

Czy wiesz, że jako przedsiębiorca i pracodawca możesz zostać również instruktorem praktycznej nauki zawodu? Warto to rozważyć, gdyż takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Być może dzięki temu, że solidnie przekażesz wiedzę swoim praktykantom, zyskasz rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników? Szkoły branżowe nieustannie poszukują instruktorów praktycznej nauki zawodu, którzy są nieocenionym wsparciem w toku edukacji przyszłych pracowników zakładów usługowych. Jak zostać instruktorem? Dowiesz się z naszego artykułu.

 

Jak zostać instruktorem praktycznej nauki zawodu?

Aby zostać certyfikowanym instruktorem praktycznej nauki zawodu, trzeba odbyć kurs pedagogiczny (https://kurspedagogiczny.pl/). O tym, kto może szkolić uczniów, decydują przepisy prawa, uchwalone rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu z dnia 22 lutego 2019 roku. Dziennik ustaw 28.02.2019 poz. 391. Poza legitymowaniem się fachową wiedzą w danej dziedzinie, trzeba mieć przygotowanie pedagogiczne. Dopiero to umożliwi pracę z uczniami i przekazywanie im wiedzy oraz szlifowanie umiejętności. Kursy pedagogiczne przeznaczone są dla właścicieli i pracowników zakładów usługowych, rzemieślniczych i produkcyjnych, którzy chcą zostać instruktorem praktycznej nauki zawodu.

Kurs pedagogiczny online – co daje ukończenie i ile trwa?

Warto wiedzieć, że kurs pedagogiczny może się odbywać online. W dniu ukończenia szkolenia uczestnicy muszą posiadać wiedzę na temat systemu kształcenia, metod i sposobów efektywnej pracy z uczniem. Nie mniej ważne są tak zwane kompetencje miękkie, które trzeba posiadać, aby pracować z uczniami. Obecnie najwygodniejszą formą kursu jest właśnie szkolenie online. Można je odbyć bez wychodzenia z domu. Wszelkie niezbędne materiały szkoleniowe dostępne są na przygotowanej do tego celu platformie. Jeśli chodzi o czas trwania takiego kursu – całość zamyka się w 48 godzinach. Niemniej na koniec trzeba zaliczyć egzamin, by uzyskać dokument potwierdzający (z numerem zatwierdzenia przez właściwego kuratora oświaty) przygotowanie pedagogiczne do prowadzenia praktycznej nauki zawodu z uczniami i młodocianymi pracownikami w zakładach pracy.

Czy po kursie pedagogicznym online można nauczać praktycznej nauki zawodu?

Forma szkolenia nie ma znaczenia – kurs można zrealizować zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Dopiero zdobyte w ten sposób uprawnienia nauczyciela umożliwiają przyjęcie do swojego zakładu uczniów, którzy będą pod okiem swojego mentora zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe. Z pewnością warto rozpocząć kurs i zdobyć przygotowanie pedagogiczne. Daje to wiele nowych możliwości i otwiera perspektywy rozwoju firmy. Organizacją szkolenia zajmują się specjalne firmy szkoleniowe.