Śledź nas na:


Model kompetencyjny - czym jest i jak go wykorzystać?

Zarządzanie pracownikami wymaga sporej dozy doświadczenia, a także odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Zadania zawodowe w większości wymagają od nas określonych umiejętności, aby móc je należycie realizować - jest to istotna kwestia zarówno dla firmy, jak i samego pracownika. Jakie są dobre praktyki w tym zakresie? Czym jest model kompetencyjny i jak wykorzystuje się go w praktyce? Na co zwrócić uwagę przy okazji tworzenia podobnych modeli, a także ich późniejszego użytkowania?

1. Model kompetencyjny - co to jest?

2. Jak poprawnie korzystać z modelu kompetencyjnego?

3. Na co zwrócić uwagę tworząc modele kompetencyjne?

 

Model kompetencyjny - co to jest?

Model kompetencyjny to zbiór kompetencji, jakie muszą posiadać pracownicy danej firmy, aby móc skutecznie i sprawnie realizować swoje codzienne zadania w pracy. Zawiera on w sobie zestaw kompetencji osobowościowych, czyli tych niezbędnych do wykonania pracy pod kątem zawodowym oraz kompetencji społecznych, które obejmują głównie zdolności do komunikacji z ludźmi, na przykład innymi współpracownikami. Różne firmy mogą posiadać różne modele kompetencyjne, zależnie od sposobu działania oraz potrzeb charakterystycznych dla branż, w których operują.

 

Jak poprawnie korzystać z modelu kompetencyjnego?

Model kompetencyjny przydaje się przede wszystkim we właściwym doborze ludzi do określonych stanowisk oraz zadań. Poszukując pracownika w oparciu o podobny model jest nam łatwiej zdecydować, czy wybrany kandydat faktycznie wpisuje się w potrzebne nam cechy. Poza procedurami rekrutacyjnymi z modeli często korzysta się podczas różnego rodzaju audytów, restrukturyzacji pracy poszczególnych działów, a także przy ocenach okresowych pracowników. Aby móc skorzystać z modelu w poprawny sposób, najpierw musimy zadbać o jego właściwą konstrukcję: określenia celu modelu, jego zbioru kluczowych kompetencji oraz powiązaniu z wykonywanymi w firmie procedurami, jak na przykład rekrutacja.

 

Na co zwrócić uwagę tworząc modele kompetencyjne?

Zarządzanie zasobami ludzkimi przy wykorzystaniu modeli kompetencyjnych jest bardziej precyzyjne i łatwiejsze dla obu stron - my wiemy, czego potrzebujemy od pracownika, a ten wie, czego będziemy od niego oczekiwać. Ponieważ jest to rzecz mająca przynieść korzyści obu stronom, tworząc model kompetencyjny powinniśmy pamiętać o jego przejrzystości i jasnych założeniach. Dzięki temu łatwiej nam będzie z niego korzystać, a pracownik będzie wiedział, z czego wynikają kolejne kroki rekrutacji czy oceny okresowe.