Śledź nas na:


Bony dla nauczycieli - inicjatywa wspierająca edukację

Andrzej Duda podpisał ustawę, która sprawiła, że nauczyciele mają szansę na to, aby zyskać dodatkowe środki na zakup laptopa. Tzn. pomoc finansowa dostępna będzie w postaci bonu. Celem tej ustawy, która wywołała wielkie poruszenie, jest podniesienie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Dzięki temu każda osoba - niezależnie od posiadanych pieniędzy - ma szansę na wyrównanie swoich możliwości w przypadku nowoczesnej technologii.

 

Bon na laptop dla nauczyciela - czy mam szansę go dostać?

Wiele osób korzysta z laptopa przeglądarkowego, który wykorzystywać można do nauki, do przygotowania materiałów edukacyjnych, itd. Ustawa, którą swoim podpisem potwierdził prezydent RP, wzbudziła wielkie poruszenie i poniekąd oburzenie. Jak się bowiem okazuje bon na laptop dla nauczyciela nie będzie dostępny dla wszystkich. Na skorzystanie z niego mogą pozwolić sobie nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy, którzy będą zatrudnieni na dzień 30 września 2023 roku w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych.

Bon na laptopy dla nauczycieli nie zostanie przyznany tym osobom, jakie w wyżej wymienionym dniu:

  • są całkowicie zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych;
  • są zawieszeni;
  • są na świadczeniu rehabilitacyjnym;
  • są na urlopie bezpłatnym, który trwa nie krócej niż dwa tygodnie;
  • są urlopowani;
  • przebywają na urlopie, który jest przeznaczony dla poratowania zdrowia.

Należy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami, aby wiedzieć czy opłaca się złożyć wniosek o bon na zakup laptopa.

Jaki laptop można kupić za pomocą bonu?

Za pomocą otrzymanego bonu nauczyciel będzie mógł kupić określony sprzęt. Warto o tym wspomnieć, aby mieć pewność, że z przyznanego dofinansowania będzie można skorzystać w określony sposób. Łącznie z ustawą pojawiły się także minimalne wymagania sprzętowe. Wyglądają one w następujący sposób:

  • dysk SSD min. 128 GB;
  • 8 GB pamięci RAM;
  • minimum 1000 punktów w teście wydajności CrossMark;
  • dwa złącza komunikacyjne, przy czym jedno z nim musi umożliwiać podłączenie wideo;
  • rozdzielczość FHD lub wyższa;
  • przekątna ekranu 13'';
  • Wi-Fi 5.0 oraz Bluetooth w wersji 5.

Ważne są również inne detale, w tym chociażby oprogramowanie, jakie powinno być dostępne w wersji polskiej. Zakup sprzętu komputerowego powinien zostać poprzedzony zdobyciem informacji na temat gwarancji. Musi ona trwać co najmniej 36 miesięcy. Do tego serwis gwarancyjny musi znajdować się w Polsce, aby naprawa sprzętu nie sprawiała problemu.

Co należy zrobić?

Aby złożyć wniosek o uzyskanie bonu, będzie trzeba podać następujące dane: imię i nazwisko nauczyciela, numer PESEL, adres poczty elektronicznej, numer telefonu komórkowego. Po pozytywnie rozpatrzonym wniosku nauczyciel w ten sposób otrzyma potwierdzenie o przyznaniu bonu. Uwaga! Łącznie z tym dokumentem, należy złożyć także oświadczenie. Tak, aby organ, który zajmuje się rozpatrywaniem wiedział, że nauczyciel wcześniej nie otrzymał dodatkowych pieniędzy pochodzących ze środków publicznych na zakup laptopa.

Ile wynosi dofinansowanie?

Nauczyciele dostaną bon o równowartości 2500 złotych. Czy można pozwolić sobie na urządzenie, którego cena będzie wyższa, ale będzie on spełniał wymagania techniczne? Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać o tym, że brakującą kwotę trzeba będzie dołożyć z własnej kieszeni. Można kupić laptopa tańszego, np. za 2000 zł. Jednak różnica w kwocie NIE zostanie zwrócona na konto pedagoga.

 

Bony na laptopy dla nauczycieli to duży krok do przodu, którego celem ma być wsparcie trudów ich pracy. Należy jednak pamiętać o tym, że od momentu zakupu, przez kolejnych pięć lat, sprzęt nie może zostać sprzedany.

Bon o wartości 2500 zł pomaga wybrać pedagogom sprzęt, który faktycznie będzie dopasowany do ich potrzeb. Minister Janusz Cieszyński przyznaje, że takie dofinansowanie mogłoby zostać przyznane nauczycielom nie jednorazowo, ale raz na pięć lat.



Artykuł sponsorowany