Śledź nas na:


Edukacja psychologa po studiach - co warto wiedzieć?

Dzięki studiom psychologicznym możliwe jest zdobycie niemałej wiedzy dotyczącej ludzkiej psychiki oraz mechanizmów kierujących ludzkim zachowaniem. Warto jednak pamiętać, że ukończenie studiów nie wiąże się z zakończeniem edukacji – osoby pragnące wiązać swą przyszłość z psychologią powinny nieustannie uaktualniać swoją wiedzę. W tym artykule podpowiadamy, skąd psychologowie mogą czerpać wartościową wiedzę po studiach!

 

Edukacja psychologa po studiach – dlaczego jest ważna?

W XIX wieku psychologia wykształciła się jako dziedzina nauki – właśnie wtedy zauważalne były jej zalążki, by na przestrzeni kolejnych lat pojawiało się coraz więcej badań analizujących mechanizmy ludzkiej psychiki. Chociaż sporo zależności zostało odkrytych, kształtując przy tym wiele teorii, nieustannie pojawiają się nowe badania zmieniające perspektywę na wiele kwestii, pozwalające nam lepiej zrozumieć ludzką psychikę.

Ta dziedzina nauki wciąż się rozwija, oferując specjalistom możliwość zapewnienia lepszej pomocy swym klientom. Sprawia to, że wiedza zdobyta na studiach może okazać się niekiedy niewystarczająca, a wraz z biegiem czasu ulec pewnej dezaktualizacji – z tego powodu osoby wykonujące zawód psychologa powinny edukować się nawet po ukończeniu studiów.

Edukacja psychologa na studiach – skąd czerpać wiedzę?

Psychologowie powinni dokładać wszelkich starań, aby uaktualniać posiadane informacje w dziedzinie swej specjalizacji, jak również zdobywać nową wiedzę. Ważne jest, aby specjaliści dokształcali się w kwestii przeprowadzania testów psychologicznych, a także rozwijali swe umiejętności inter- oraz intrapersonalne. Poniżej przedstawiamy, skąd można zaczerpnąć wartościowej wiedzy w tym zakresie.

Warsztaty i szkolenia psychologiczne

Aby zdobyć nową wiedzę i rozwinąć przydatne w pracy psychologa umiejętności, zdecydowanie warto uczęszczać na warsztaty oraz szkolenia psychologiczne. Takie spotkania mogą odbywać się zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej. Są one prowadzone przez specjalistów wyróżniających się doświadczeniem, od których możemy zdobyć nie tylko cenną wiedzę teoretyczną, ale również posiąść wskazówki dotyczące praktyki. Na szczególną uwagę zasługują spotkania prowadzone w formie wykładowo-warsztatowej – po zdobyciu sporej dawki wiedzy teoretycznej można przetestować efektywne techniki działania w praktyce.

Postaw na swój rozwój w dziedzinie psychologii i sprawdź ofertę szkoleń: https://www.psychostart.pl/szkolenia-psychologiczne/.

Blogi dla psychologów

Blogi dla psychologów to cenne źródło wiedzy – można na nich znaleźć wpisy przedstawiające zagadnienia teoretyczne w przystępny sposób, dzięki czemu dokształcanie się będzie prawdziwą przyjemnością. Co więcej, zawierają one również bezcenne wskazówki dotyczące pracy – przedstawiają wskazówki dotyczące pracy z klientem, a także porady, dzięki którym możemy uniknąć popełnienia pewnych błędów.

Książki i artykuły naukowe

Zdecydowanie warto również sięgnąć po książki z dziedziny psychologii, dzięki którym zgłębimy określone zagadnienia. Wskazane jest również czytanie artykułów naukowych prezentujących najnowsze odkrycia, zawierających implikacje praktyczne.

Konferencje naukowe

Podczas konferencji naukowych można pochylić się nad interesującymi zagadnieniami oraz wziąć udział w interesującej dyskusji. Takie spotkania umożliwiają naukowcom prezentację owoców swej pracy – można podczas nich spotkać osoby zafascynowane dziedziną psychologii, dzięki którym zyskamy inspirację do kontynuacji swej edukacji.

Superwizja

Prowadzenie sesji psychologicznych zobowiązuje do uczestnictwa w superwizjach. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie poziomu swej samoświadomości, przeanalizować działania podejmowane podczas pracy i zastanowić się, jak można je udoskonalić. To doskonała okazja do zdobycia ważnych wskazówek, dzięki którym zaoferujemy skuteczniejszą pomoc naszym pacjentom.

Psychoterapia

Psychoterapia pozwala nam poznać siebie samych – podczas niej możemy przyjrzeć się swoim mocnym oraz słabym stronom, przeanalizować wpływ naszych doświadczeń na pracę. To narzędzie służące samorozwojowi, oferujące wsparcie nie tylko w kwestiach związanych z pracą, ale również z codziennym funkcjonowaniem.

Edukacja psychologa po studiach jest niezwykle ważna. Aby uaktualniać swoją wiedzę oraz zdobywać nowe umiejętności, warto uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach psychologicznych czy konferencjach naukowych. Można również edukować się w domowym zaciszu poprzez czytanie blogów dla psychologów, jak i poświęcanie się lekturze książek oraz artykułów naukowych. Cennym źródłem wiedzy jest również superwizja i psychoterapia.