Śledź nas na:


Maturzyści znowu ją wybrali: najchętniej wybierane kierunki studiów na polskich uczelniach

W tym roku akademickim na studia zostało przyjętych 1,2 mln studentów. Popularnością cieszą się zarówno uczelnie państwowe, jak i te prywatne. Dziś przedstawimy Wam kierunki, które cieszą się naprawdę dużą popularnością i dają także duże możliwości znalezienia pracy w zawodzie. Warto je poznać.
 

 

Studia prawo i administracja - jeden z najczęściej wybieranych kierunków 

Studia prawnicze i administracyjne cieszą się niesłabnącą popularnością i to do tego stopnia, że wciąż powstają uczelnie, które dostają akredytacje z Ministerstwa. Warto wiedzieć, że zarówno prawo, jak i administracja nie są studiami łatwymi i rzeczywiście aby je ukończyć trzeba naprawdę się starać i dużo uczyć. Z drugiej strony dają duże możliwości na przyszłość. Przede wszystkim łatwo można znaleźć pracę i to w swoim zawodzie. Po administracji można zostać zatrudnionym w urzędzie publicznym. Absolwenci często znajdują też pracę w urzędzie gminy, urzędzie powiatu. Do tego wszystkiego pracy można szukać w biurach partii politycznych czy placówkach kulturalnych. Zostając absolwentem zdobywa się umiejętności komunikacyjne. Można do tego wszystkiego zarządzać pracą zespołu. Zarobki oscylują na poziomie powyżej średniej krajowej. Jeszcze większe możliwości zdobywa się kończąc prawo. Na początek trzeba zastanowić się, czy planuje się pracę jako pracownik niższego szczebla w korporacji prawniczej, czy raczej chce się dalej kształcić. W tym drugim przypadku trzeba wybrać jedną z aplikacji. Możecie wybrać się na aplikację radcowską, notarialną, komorniczą, adwokacką, a także sędziowską czy prokuratorską. Najtrudniej dostać się na dwie ostatnie aplikacje. Trzeba jeszcze wiedzieć, że aplikacja radcowska, prokuratorska, sędziowska czy adwokacka trwa trzy lata, a komornicza - dwa. Zatem studia prawnicze i administracyjne pozwalają na szybkie znalezienie pracy. Wśród absolwentów rzeczywiście jest bardzo mało osób bezrobotnych. 

Pedagogika, psychologia, informatyka wciąż popularna 

W tym roku akademickim nadal bardzo dużą popularnością cieszą się studia pedagogiczne. Wśród uczelni nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki najbardziej oblegane były kierunki nauczycielskie. Studia licencjackie trwają w tym przypadku trzy lata i zaraz po ich ukończeniu można znaleźć zatrudnienie w szkole czy przedszkolu. Wszystko tak naprawdę zależy od kierunku jaki obraliście. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możecie zapisać się na studia drugiego stopnia, np. na kierunku pokrewnym. Oczywiście nadal dużą popularnością cieszą się studia na kierunku psychologia. Do łask wraca też informatyka. Jednocześnie rośnie liczba osób chętnych do podjęcia studiów na kierunku lekarskim. W tym roku akademickim kilka dodatkowych uczelni dostało akredytację pozwalającą na otwarcie kierunku służącego kształceniu przyszłych lekarzy. 

Zarządzanie - popularny kierunek na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich 

W tym roku akademickim mniejszą popularnością cieszyły się studia z zakresu przedmiotów ścisłych. Coraz większą popularność zdobywają studia na kierunku zarządzanie. Można wybrać np. podstawy zarządzania w biznesie, ale też badania marketingowe czy zarządzanie projektami bądź zarządzanie jakością. Trzeba pamiętać, że choć te studia nie są ścisłe, to jednak wiele przedmiotów może być trudnych dla humanistów. Mowa tutaj choćby o statystyce, technologii informatycznej czy logice.