Śledź nas na:


Dyktafon na wykłady - który wybrać?

Studenci chętnie sięgają po wszelkie nowinki techniczne, które ułatwią zdobywanie wiedzy. Jednym z powszechnych sposobów jest utrwalanie wykładu prowadzącego. Tym bardziej, że jeśli nagranie jest wykonywane wyłącznie na użytek własny, to metoda ta jest legalna. Kultura wymaga jednak, by spytać się wykładowcy o zgodę. Jak jednak wykonywać rejestrację, aby głos prowadzącego nie był przygłuszony trzaskami lub hałasami z sali? Najlepiej dyktafonem. Podpowiemy po jaki sprzęt warto sięgnąć!

Dobry dyktafon na wykłady - jakie parametry?

Wybór odpowiedniego urządzenia nagrywającego jest kluczowy. Na jakie parametry dyktafonu powinniśmy zwrócić jednak uwagę? Które z nich są najistotniejsze?

Dla słuchaczy wykładów najważniejsza powinna być jakość nagrywania dźwięków. Dzięki temu zarejestrowany głos będzie doskonałe słyszalny. Dobrego nagrania nie można uzyskać jednak bez odpowiednio czułego mikrofonu. W wybranym przez nas modelu powinno być to co najmniej 7 metrów.

Jeśli urządzenie ma być dość często wykorzystywane, to należy zwrócić uwagę również na pojemność baterii (czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora) oraz pamięci. Im dłuższy jest czas pracy dyktafonu, tym lepiej dla nagrywającego - ma wtedy pewność, że zarejestruje cały materiał.

Warto też sprawdzić, czy dane urządzenie ma dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne oznaczanie plików datą i godziną czy aktywację nagrywania głosem. Pierwsza funkcjonalność ułatwi znalezienie właściwych nagrań. Druga natomiast sprawia, że nie musimy się zbytnio angażować w obsługę urządzenia. Dyktafon po prostu sam zacznie nagrywać, kiedy zacznie się wykład. Przedłuża to również czas pracy urządzenia.

Jaki model dyktafonu wybrać?

Na rynku dostępna jest cała gama różnych urządzeń nagrywających. Zajrzeliśmy na stronę https://www.alfatronik.com.pl/dyktafony-c-1.html - dyktafon na wykłady, powinien mieć jak najlepsze parametry w korzystnej, studenckiej cenie. Poniżej nasze typy.

Profesjonalny dyktafon na wykłady

Kiedy chcemy zapisać nagranie w doskonałej jakości, to warto sięgnąć po urządzenia dla profesjonalistów. Takim jest na przykład dyktafon Olympus VN731 (z przyssawką do nagrywania) za niecałe 330 złotych. Na jednym ładowaniu urządzenie może pracować do 50 godzin, a pamięć pomieści 790 godzin nagrań. Dokładna pojemność zależy tutaj od ustawień nagrywania i jakości dźwięku.

Dyktafon zamaskowany

Czasem studenci nie chcą rozpraszać prowadzącego, wtedy też przydadzą się zakamuflowane rejestratory dźwięku. A jak mogą być ukryte dyktafony? Na przykład w smartwatchu, opasce na ręce, długopisie, klipsie do paska, wisiorku oraz w pendrive. Te ostatnie mogą też być wykorzystane, jako przenośna pamięć - korzyść z zakupu jest tu więc podwójna.

Dyktafon STD-5 w pendrive z aktywacją głosem to właśnie bardzo dobra propozycja dla studentów. Kosztuje około 300 złotych i również pozwala na zapis dźwięku w wysokiej jakości. Pracuje do 35 godzin i oznacza nagrania datą i godziną. Ten gadżet szpiegowski nie wzbudza żadnych podejrzeń, osoba nagrywająca nie musi obawiać się zdemaskowania.

Jakie są korzyści z dyktafonu na wykładzie?

Na wykładzie można się rozproszyć i nie zanotować wszystkich ważnych informacji. Nagranie wywodu naukowego umożliwia powrót do tego materiału i ponowne odsłuchanie. Dzięki temu nie przegapi się żadnego ważnego szczegółu. A to natomiast może zaprocentować wyższą oceną z egzaminu.