Śledź nas na:


Rekrutacja na studia 2020/2021 – przegląd najciekawszych kierunków

Właśnie rozpoczęła się rekrutacja na nowy rok akademicki. W kręgu zainteresowania studentów znajdują się niezwykle popularne informatyka, ekonomia, zarządzanie czy studia w językach obcych, ale w ofercie szkół wyższych nie brakuje też innych, mniej rozpoznawalnych, ale równie interesujących propozycji. Oto nasz przegląd najciekawszych kierunków studiów dostępnych w tegorocznym naborze.

 
 
 
Bezpieczeństwo zdrowotne

Aktualna sytuacja epidemiologiczna na świecie pokazała, jak ogromne znaczenie mają m.in. odpowiednie nawyki żywieniowe i higiena osobista w czasach rozwoju cywilizacyjnego. Kierunek bezpieczeństwo zdrowotne przygotowany został z myślą o osobach interesujących się zagadnieniami związanymi właśnie z kształtowaniem postaw prozdrowotnych oraz chcących w przyszłości pracować w miejscach takich jak m.in.:


 

 • Placówki ochrony zdrowia.
 • Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.
 • Publiczne i niepubliczne instytucje związane z bezpieczeństwem zdrowotno-żywieniowym.
 • Służby ratownicze.

W trakcie nauki studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu indywidualnego oraz zbiorowego bezpieczeństwa zdrowotnego, projektowania działań ukierunkowanych na dbanie o zdrowie, propagowania zdrowego trybu życia i profilaktyki, eliminowania zagrożeń dla zdrowia społeczeństwa i edukowania go w tej dziedzinie.

Miasta, w których można studiować bezpieczeństwo zdrowotne: Gdańsk, Giżycko, Skoczów (studia licencjackie oferuje Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa).

Game design

Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób zdawało sobie sprawę z tego, jak ogromną popularnością cieszą się gry komputerowe. Dziś ten rynek tylko w Polsce wart jest ok. 2,5 mln zł. Dynamiczny rozwój tego sektora gospodarczego powoduje wzrost zapotrzebowania na specjalistów zajmujących się projektowaniem gier komputerowych. Studia z dziedziny game design funkcjonują jako osobny kierunek (przeważnie na uczelniach niepublicznych), ale również w formie specjalności na informatyce. Program nauki obejmuje zagadnienia z zakresu:

 • Prototypowania interaktywnych historii.
 • Budowania spójnej wizji gry.
 • Podstaw projektowania poziomów gry.
 • Testowania gier komputerowych.
 • Metodyki analizy gier.

Absolwenci kierunku są bardzo atrakcyjni dla pracodawców – w Polsce działa ok. 400 firm zajmujących się produkcją gier komputerowych. Zazwyczaj zatrudniają one na takich stanowiskach jak tester gier, level designer, game designer czy projektant systemów grywalizacyjnych.

Miasta, w których można studiować game design: Szczecin, Kraków, Wrocław, Warszawa.

Kognitywistyka

Studiowanie ludzkiego umysłu. Tym w skrócie zajmuje się jeden z najciekawszych kierunków na polskich uczelniach. Kognitywistyka, bo o niej mowa, skupia się na obserwacji i analizie działania mózgu oraz zmysłów. Ze względu na przedmiot badania, jest to dziedzina interdyscyplinarna – program nauki obejmuje zagadnienia związane z psychologią, neurobiologią, informatyką, a nawet filozofią i antropologią kulturową. W trakcie studiów realizowane są takie przedmioty jak:

 • Funkcjonowanie układu nerwowego.
 • Psychologia procesów poznawczych.
 • Filozofia języka.
 • Projektowanie obiektowe.

Studenci po kognitywistyce pracują przede wszystkim jako specjaliści ds. kontaktu z klientami, psychoterapeuci czy specjaliści od coraz prężniej rozwijającej się dziedziny user experience.

Miasta, w których można studiować kognitywistykę: Poznań, Kraków, Lublin, Toruń.