Śledź nas na:


Rodzaje longboardów i bazowe techniki jazdy

Szukasz ciekawych sposobów na aktywne spędzenie czasu w mieście? A może jazda na tradycyjnej deskorolce już cię nuży i szukasz nowych wyzwań? Liczba entuzjastów jazdy na longboardzie ciągle rośnie, więc sprawdź, czy to jest dobra aktywność także dla Ciebie. W artykule odpowiemy m.in. na pytania, jak wybrać najlepszy rodzaj longboardu dla siebie i jak bezpiecznie rozpocząć nową aktywność.

Czym jest longboard?

Mówiąc najprościej, to nieco dłuższa wersja deskorolki, a dokładnie w granicach 68–150 cm. Umożliwia osiąganie dużych prędkości dzięki swojej przemyślanej konstrukcji. Longboard jest pojazdem miejskim, ale umożliwia także poruszanie się po wzniesieniach.
 
Sama deska została zaprojektowania w latach 50. XX wieku w USA jako przydatny sprzęt do ćwiczeń dla surferów trenujących po sezonie. I dlatego też swoim kształtem przypomina deskę surfingową. Można na niej wykonywać zbliżone ewolucje. Jakie są różnice między deskorolką a longboardem? Przede wszystkim longboard ma dłuższy blat, lekko wybrzuszony kształt oraz znacznie większe i miększe kółka, co zwiększa komfort i stabilność w czasie jazdy.

Rodzaj longboardów – jak wybrać dla siebie?

Wśród longboardów można wyróżnić modele dedykowane osobom o różnym stopniu zaawansowania i różnych oczekiwaniach.

Pintail to longboard dla początkujących, ma kształt łezki i liczy około 100 cm, zapewnia dużą stabilność.

Twin tip to deska o zwężonych oraz podgiętych do góry końcach blatu. Dzięki temu ułatwia wykonywanie obrotów w powietrzu oraz znacząco zwiększa aerodynamikę.

Drop through ma podobne parametry co twin tip, jednak blat jest w większym stopniu zbliżony do podłoża, przez co zapewnia lepszą stabilność, ale też umożliwia rozwijanie większych prędkości.

Tail
to deska, która ma charakterystyczne przedłużenie znane z klasycznych modeli deskorolek, umożliwia wygodne oparcie sprzętu w pozycji pionowej, co pozwala wykonywać zaawansowane rewolucje.

Nose to model zbliżony do tail, ma charakterystyczne przedłużenie z przodu.

Camber to z kolei deska wypukła, która jest wygięta wzdłuż własnej osi. Ma dużą giętkość, dzięki czemu ugina się w zależności od obciążenia. Jest przeznaczona dla osób o większej wadze ciała.

Rocker to deska wklęsła, wygięta wzdłuż własnej osi, umożliwia lepszą kontrolę nad sprzętem, jest dobra do jazdy wyczynowej oraz downhillu.

Jakiej długości longboard wybrać?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę własną wagę oraz wzrost – im wyższa osoba, tym dłuższą deskę powinna kupić. Modele z wypukłym blatem lepiej sprawdzą się jako sprzęt do jazdy dla osób z wyższą wagą, natomiast z wklęsłym wręcz przeciwnie. Najczęściej miłośnicy longboardu jeżdżą na deskach o długości 90–120 cm, co zapewnia dobrą poręczność i łatwość manewrowania. Im dłuższa będzie deska, tym większą stabilność zapewnia, a jednocześnie pozwala osiągnąć większy promień skrętu. Jaki longboard sprawdzi się na miasto? Najlepszy będzie taki z miękkimi kółkami (twardość mniejsza niż 86a), które umożliwią lepszą kontrolę deski o długości 110–130 cm, z krótszym noskiem i dłuższym tailem, by łatwiej było manewrować na bruku czy chodniku.

Jak rozpocząć?

Najlepiej naukę jazdy zacząć od ćwiczeń na równowagę bez ruchu, stojąc na desce. Jeśli już jeździłeś na deskorolce, to możesz przejść do podstawowych technik jazdy.

Na początek trzeba nauczyć się jazdy do przodu, czyli odpychania się jedną nogą od podłoża w czasie stania na desce z lekko ugiętymi nogami. Niezwykle istotne jest odpowiednie ustawienie na blacie – jedna noga powinna się znajdować dokładnie przed albo nad trakiem ukosem do kierunku jazdy, a druga na podłożu. Początkowo można odnieść wrażenie, że longboard nie zapewnia odpowiedniej stabilności, ale jest to kwestia właściwego rozstawu nóg – zgodnie z zaleceniem stopy powinny być ustawione mniej więcej na szerokości barków. W czasie jazdy na zakrętach trzeba delikatnie uginać kolana, a po wyjściu z zakrętów je prostować. Po jakimś czasie kontrola nad deską stanie się z pewnością prostsza.

Jak hamować na longboardzie? Podstawowa technika to dotykanie jedną z nóg podłoża lub technika zwana „sliding”, czyli wypchnięcie deski do boku, by w sposób naturalny zmniejszyć prędkość. Niektórzy jeżdżący wykonują też carving, czyli slalom (chodzi o duże łuki w czasie jazdy, dzięki czemu krawędzie kółek trą o podłoże). Popularne jest również hamowanie wiatrem, czyli uniesienie się na desce i rozłożenie rąk, by wytracić prędkość.

Bazowe techniki jazdy

Każdy, kto porusza się na longboardzie, ma swój styl, ale można wyróżnić kilka technik, które wykorzystywane są pojedynczo lub w połączeniu z inną z technik.

Cruzing – styl klasyczny, który jest również nazywany miejskim cruzingiem. Polega na jeżdżeniu przed siebie. Deski wykorzystywane do jazdy w tej technice są zazwyczaj dość długie i mają flex.

Carving – zaawansowana forma cruzingu. Polega na bardzo ostrym skręcaniu od jednego do drugiego krawężnika.

Dancing – to technika jazdy wywodząca się z surfingu, kiedy sportowcy chodzili po desce – pozwala na wykonanie cross stepów, a także innych tanecznych kroków.

Downhill – jazda w dół z jak największą prędkością przy zachowaniu odpowiedniej postawy ciała.

Sliding – obracanie deski bokiem do kierunku jazdy, wyróżnia się odrębne rodzaje slidów. Technika ta jest uważana za najbardziej efektywny sposób hamowania oraz kontroli prędkości.

Tricks
– wykonywanie różnych manewrów na desce, bez ograniczeń.

Pumping – energiczne skręcanie na obie stron tak, by nie odpychać się nogą, a poruszać się do przodu.

 

Idealny strój na longboard

Do jazdy sprawdzi się odzież miejska męska lub damska odzież miejska. Zagwarantuje swobodę ruchów i ciekawy sportowy wygląd. Dodatkowo można wziąć ze sobą plecak miejski, gdyż nie będzie utrudniał jazdy, a umożliwi zabranie ze sobą niezbędnych rzeczy. Jeśli chcesz spróbować jazdy ekstremalnej, postaw na odzież wykonaną z szybkoschnących włókien, dzięki którym zachowasz świeżość i suchość. Przede wszystkim zastanów się nad koszulkami termoaktywnymi, które zapewnią pełny komfort i zniwelują ryzyko otarć na skórze. Na większych prędkościach sprawdzą się kurtki przeciwwiatrowe typu softshell oraz akcesoria jak czapka czy komin. Pamiętaj też o bezpieczeństwie. Warto nabyć kask, nakolanniki, naramienniki i rękawiczki, szczególnie jeśli planujesz różne ewolucje.

Longboard na czas wolny

Jeśli już jazda na deskorolce nie sprawia ci przyjemności albo chciałbyś spróbować bardziej dynamicznej jazdy, weź pod uwagę longboard. Możesz przed pierwszą jazdą obejrzeć kilka filmików instruktażowych, by nauczyć się podstaw. I pamiętaj o ubiorze dopasowanym do warunków za oknem, by zapewnić sobie pełny komfort i swobodę ruchów!