Śledź nas na:


Psychologia hazardu: jak niebezpieczny jest hazard?

Problem uzależnienia od hazardu z roku na rok staje się coraz bardziej dotkliwy. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób nadaje problemowi hazardu kod F63.0. Doświadczeni lekarze traktują to uzależnienie tak samo jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków i starają się znaleźć najskuteczniejszy sposób leczenia.

 

Teorie na temat początków hazardu

Korzenie hazardu sięgają tysięcy lat wstecz - około 3500 lat p.n.e. Archeolodzy zajmujący się wykopaliskami na terenie starożytnego Egiptu znaleźli figurki przedstawiające ludzi i bogów grających razem w kości. Co więcej, podobne przedmioty znajdowano nawet w mieszkaniach pierwszych ludzi, co oznacza, że nawet oni szukali sposobów na zabawę i zdobycie emocji.

W innych starożytnych cywilizacjach ludzie również nie przegapili okazji do konkurowania ze sobą. Na przykład znaleziono już dowody na to, że rzymscy cesarze - August i Klaudiusz - regularnie grali w kości z niewolnikami.

W Azji hazard również nie był ciekawostką. Już w 3000 r. p.n.e. żył książę, który podczas gry stracił majątek i żonę. Znane są jednak bardziej makabryczne historie, kiedy to ludzie tracili nawet części ciała.

W Europie hazard przyjął się w cywilizowanej formie. W 1765 roku we Francji pojawiły się maszyny do gry w ruletkę, a pierwsze kasyno przyjęło gości w 1863 roku w Monako.

Przez całą historię hazardu walczył z nimi kościół, rząd i zwykli działacze. Mimo to, zabawa i adrenalina zawsze wygrywały.

Istota hazardu

Wróćmy do teorii. Według ICD-10 uzależnienie od hazardu to silne uzależnienie od hazardu, z powodu którego hazard zaczyna dominować w życiu danej osoby nad innymi wartościami.


Istnieje kilka cech charakterystycznych dla uzależnienia. Osoba ma problem z hazardem, jeśli:


1. Często myśli o hazardzie, szuka sposobów na zdobycie pieniędzy na zakłady, gdy ich zabraknie;
2. Doświadcza dreszczyku emocji związanego z podbijaniem stawek i nie przestaje grać w tym samym czasie;
3. Zdaje sobie sprawę, że jest uzależniony i próbuje przestać, ale nie może;
4. Próbuje uciec od rzeczywistości za pomocą hazardu;
5. Próba odzyskania pieniędzy po znacznych stratach;
6. Staje się niespokojny i drażliwy, jeśli nie może uzyskać dostęp do gry;
7. Zaczyna oszukiwać bliskich i lekarzy na temat swoich uzależnień.


Przyczyn uzależnienia może być wiele, ale nie ma prawie żadnych skutecznych sposobów na jego leczenie. Sytuację pogarszają wszechobecne reklamy kasyn online i zakładów sportowych oraz darmowe bonusy, które dają, aby przyciągnąć klientów. Na przykład na tej stronie internetowej można znaleźć informacje o tym, jak zdobyć darmowe spiny na maszynach. Naturalnie, wielu odwiedzających kupi ofertę, która nie wymaga inwestycji. Po zakończeniu darmowych spinów, będą chcieli przedłużyć przyjemność i wydać prawdziwe pieniądze. W końcu wielu z nich nie będzie w stanie się zatrzymać i straci wszystkie swoje oszczędności w kasynie online.