Śledź nas na:


Graylog: jak skutecznie chronić dane w firmie?

Współcześnie całe biznesy przenoszą się do przestrzeni wirtualnej. Otwiera to przed przedsiębiorcami i klientami wiele nowych możliwości, ale jest jednocześnie ogromnym wyzwaniem i zagrożeniem. W jaki sposób skutecznie chronić najcenniejsze zasoby, czyli dane firmowe?


1. Graylog - czym się zajmuje?


2. Jak zacząć chronić firmę?


Firmy, niezależnie od wielkości, są coraz bardziej narażone na utratę lub wyciek cennych danych. Cyberbezpieczeństwo to zjawisko niezwykle interesujące, ale też dość skomplikowane. Kiedy firma rozwija się, wraz z nią rośnie też liczba urządzeń zbierających i przetwarzających dane. By firma mogła skutecznie i bezpiecznie funkcjonować, powinna przy tym efektywnie zarządzać danymi. Efektywnie, czyli jak?

 

1. Graylog - czym się zajmuje?

Graylog jest platformą do zarządzania i analizy logów, gromadzi, indeksuje i analizuje dane (te ustrukturyzowane oraz nieustrukturyzowane). A co to oznacza w praktyce? Jakie korzyści przynosi to firmie?


Jednym ze skutecznych sposobów na ochronę jest SIEM, czyli Security Information and Event Management. To system, obsługujący zdarzenia, który potrafi wykryć takie zachowania, które są nietypowe w logach, jakie generują różne systemy. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest fakt, że pozwala on naprawdę skutecznie chronić dane firmy. Są jednak również pewne kwestie, z którymi należy się liczyć, jak niemałe koszty i konieczność zatrudnienia szeregu specjalistów, np. analityków.

Systemy SIEM mają funkcje zbliżone do tych, które posiadają Systemy Zarządzania Logami. Jednakże te drugie nie wymagają takich nakładów finansowych na wdrożenie oraz utrzymanie.

Graylog to właśnie jedn z Systemów Zarządzania Logami. Jego przewaga polega na tym, że stosunkowo łatwo go wdrożyć, a następnie konfigurować. Nie jest skomplikowany, dzięki czemu możemy uniknąć wielomiesięcznych szkoleń czy też zatrudniania specjalistów, co stanowi sporą oszczędność czasu i pieniędzy. Graylog jest zatem znakomitą alternatywą dla firm, które pragną w stosunkowo prosty sposób chronić swoje dane.

2. Jak zacząć chronić firmę?

Zależy ci na tym, żeby zacząć chronić swoją firmę w mądry i odpowiedzialny sposób? Początki bywają trudne, wie o tym każdy przedsiębiorca. Jeśli nie masz pewności co do tego, od czego właściwie zacząć, w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy eksperta. Ten z pewnością odpowie na wszystkie pytania, a także pomoże właściwie ocenić potrzeby w zakresie ochrony danych i analizy logów.

Dzięki specjalistycznej pomocy z pewnością uda się dobrać najbardziej optymalne, także pod względem kosztów, rozwiązanie i zacząć skutecznie chronić firmę.

Nie wiesz, gdzie szukać specjalistycznej pomocy? Znajdziesz ją m.in. w ESKOM - firmie, która istnieje już od 2003 roku. Pomaga wdrażać rozwiązania do zarządzania logami, posługując się niezbędną do tego infrastrukturą. Klienci ESKOM mogą liczyć na fachową opiekę podczas całego procesu, od utrzymywania i nadzorowania systemów, po szkolenie pracowników tak, by wiedzieli, jak sobie radzić w podbramkowych sytuacjach.

Z pomocą firmy ESKOM możesz zarówno samodzielnie chronić firmę (na podstawie fachowego wsparcia i porad), jak i powierzyć nadzorowanie systemów ekspertom. W obu przypadkach zyskujesz pewność, że dane firmy wreszcie będą odpowiednio zabezpieczone.

Ekspercka pomoc szczególnie przyda się w przypadku Systemów Zarządzania Logami. Kompetentny zespół powinien monitorować logi przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Warto jednak pamiętać, że jest to dość kosztowne przedsięwzięcie.

W tym przypadku nie warto jednak oszczędzać. Jeśli nie będziemy odpowiednio chronić danych firmy, możemy narazić ją na potężne straty.