Śledź nas na:


Naukowcy łączą bezdomność z hazardem

Najnowsze badania wykazały, że wiele bezdomnych osób w wieku 50 lat i starszych znalazło się w tej godnej pożałowania sytuacji z powodu uzależnienia od hazardu. Co więcej, wielu z nich, nawet będąc na ulicy bez dokumentów i pieniędzy, nadal znajduje sposoby na hazard, co jeszcze bardziej pogarsza ich sytuację.

Mimo tych przygnębiających faktów trudno jest znaleźć analogię między bezdomnością a uzależnieniem od hazardu, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę osobiste uwarunkowania życia danej osoby.

 

Na przykład większość osób starszych z roku na rok otrzymuje coraz mniej uwagi od swoich dzieci i wnuków, co skłania je do szukania sposobów na zabicie czasu. Niektórzy wpadają więc na pomysł grania w kasynie online, co staje się pierwszym krokiem na drodze do ruiny i utraty całego majątku. W Polsce można bez problemu obstawiać zakłady w grach na prawdziwe pieniądze, mimo zakazu działalności kasyn internetowych i ograniczeń dotyczących kasyn stacjonarnych. Nic więc dziwnego, że ludzie tak szybko się uzależniają.

Sytuacja finansowa niektórych osób starszych jest początkowo opłakana i nie mają one prawie żadnych możliwości jej naprawienia. Próbują więc złapać szczęście za ogon, ale wszystkie próby okazują się daremne.

W trakcie badań naukowcy spotkali osoby, które musiały zrezygnować z podstawowych środków do życia, aby zgromadzić pieniądze na kilka zakładów, które i tak przegrywały.

Jeden z pracowników Gambler's Help powiedział mi, że wiele osób woli wydać ostatnie 10-20 euro na zakłady, niż kupić ciepłe jedzenie czy środki higieniczne.

Jednocześnie wiele bezdomnych osób starszych dostrzega problem uzależnienia. Zdają sobie sprawę, że znaleźli się na ulicy z powodu uzależnienia od kasyna, ale nic nie mogą na to poradzić.

Jak pokazuje praktyka, liczba takich przypadków wzrosła wraz z pojawieniem się gier hazardowych w kasynach online. Osoby starsze nie potrafią szybko przystosować się do nowej rzeczywistości i nauczyć się korzystać ze smartfonów, tabletów i laptopów.

Niestety, niewiele możemy zrobić, aby pomóc wielu osobom, które znalazły się na ulicy. Możemy jednak podjąć działania prewencyjne wobec tych, którzy jeszcze nie stali się bezdomni, ale mają ku temu wszelkie predyspozycje. Osobom starszym nie wystarczy powiedzieć, że hazard może je łatwo pochłonąć w całości. Trzeba też poświęcić im więcej czasu, aby nie czuły się samotne.