Śledź nas na:


Obróbka cieplna żywności - szkolenia dla zakładów przemysłowych

Obróbka cieplna żywności to proces polegający na poddaniu żywności działaniu wysokiej temperatury w celu zapewnienia bezpieczeństwa spożycia produktu, nadania trwałości mikrobiologicznej i pożądanych cech sensorycznych, podniesieniu przyswajalności składników odżywczych i strawności. Produkty żywnościowe poddajemy obróbce cieplnej w domowych warunkach, gotując, dusząc, smażąc czy blanszując. Jednak istnieje jeszcze bardziej technologicznych proces obróbki cieplnej żywności, który ma na celu zminimalizować straty wartości odżywczych związane z długoterminowym przechowywaniem produktu, a także zlikwidować niepożądane formy drobnoustrojów obecne choćby na mięsie. Oczywiście w warunkach przemysłowych procesy te odbywają się na masową skalę. Aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentom, należy wdrożyć odpowiednie strategie oraz wykluczyć ewentualne niedociągnięcia technologiczne, które mogłyby zmniejszyć skuteczność obróbki cieplnej.

•    Obróbka cieplna żywności - kluczowe procesy technologiczne
•    Skutki procesu obróbki cieplnej produktów spożywczych
•    Szkolenia Biura Naukowo-Technicznego SIGMA dla zakładów przemysłowych

 

Obróbka cieplna żywności - kluczowe procesy technologiczne

Wiemy już, czemu służy obróbka cieplna żywności. Warto więc poznać dwa kluczowe procesy technologiczne wykorzystywane w tym celu w zakładach przemysłowych. Pierwszy z nich, pasteryzacja, polega na konserwacji żywności przy wykorzystaniu odpowiedniego dla danego produktu podgrzewania, które pozwala zniszczyć lub zahamować rozwój niepożądanych drobnoustrojów chorobotwórczych i enzymów. Właściwie przeprowadzona pasteryzacja pozwala zachować smak produktów oraz zredukować obniżenie wartości odżywczych. Alternatywą dla innej gamy produktów okazuje się sterylizacja. Skutek jest taki sam jak w przypadku pasteryzacji, z tym, że przy sterylizacji działamy wysoką temperaturą na produkty zamknięte hermetycznych opakowaniach. Pierwszy proces polega na długotrwałym podgrzewaniu żywności w niższej temperaturze, drugi - na kilkusekundowym ogrzaniu produktu w temperaturze 100 stopni C.

Skutki procesu obróbki cieplnej produktów spożywczych

Źle przeprowadzona pasteryzacja czy sterylizacja mogą nie tylko obniżyć zawartość pozytywnych wartości odżywczych, ale też nie zwalczyć obecnych w żywności drobnoustrojów wegetatywnych i przetrwalników, które mogą wywrzeć bardzo negatywny wpływ na organizm konsumenta. Za to pozytywnymi skutkami skutecznej obróbki pozostają, tak ważne dla codziennej diety, utrzymanie dobrej przyswajalności wartości pozytywnych, nadanie żywności pożądanych właściwości sensorycznych, podniesienie strawności produktu.

Szkolenia Biura Naukowo-Technicznego SIGMA dla zakładów przemysłowych

Biuro Naukowo-Techniczne Sigma oferuje szkolenia dla pracowników zakładów przemysłowych z zakresu procesów termicznego utrwalania żywności, a także wykonuje pomiary i badania walidacyjne dla procesów termicznych stosowanych w przedsiębiorstwach korzystających w swej pracy z procesów pasteryzacji i sterylizacji wyrobów spożywczych. Jeżeli chcesz przeszkolić kadrę swojego zespołu, aby procesy obróbki cieplnej w Twoim zakładzie przebiegały w sposób nie budzący żadnych wątpliwości, zgłoś się do nas. W bogatej ofercie szkoleń, badań i pomiarów znajdą Państwo m.in. kurs pasteryzacji i sterylizacji żywności w opakowaniu, wizytę techniczną naszych pracowników, którzy sprawdzą prawidłowość funkcjonowania procesów w firmie, mapowanie temperatury w autoklawie czy kalibrację czujników ciśnienia, manometrów i pętli pomiaru ciśnienia.