Śledź nas na:


Rodzaje i cechy powieści obyczajowych

Powieści obyczajowe nie bez powodu są uwielbiane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Zanim wybierzemy idealną książkę dla siebie, warto przekonać się o tym, jakie cechy mają tzw. obyczajówki i czym mogą nas zaskakiwać. Na rynku wydawniczym istnieje mnóstwo literatury tego typu, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie! Co zatem trzeba wiedzieć o powieściach obyczajowych?

 

Powieść obyczajowa, czyli jaka?

Ciekawe informacje na temat powieści obyczajowych znajdziemy na stronie https://skupksiazek.pl/blog/powiesc-obyczajowa-definicja-cechy-polecane-ksiazki/. Czym jest literatura obyczajowa? Definicja zakłada, że przedstawia ona historie wykreowanych przez pisarza bohaterów. Jednocześnie wszelkie zdarzenia mogą występować w życiu każdego z nas, dlatego często utożsamiamy się z książkami obyczajowymi. 

Bohaterowie powieści obyczajowych przeżywają różne wydarzenia - mają kłopoty zdrowotne, kupują domy, pracują i się zakochują. Nie ma zatem mowy o takiej fabule, która nie mogłaby mieć miejsca w realnym życiu. Każda postać stworzona zostaje w autentyczny sposób, tak aby czytelnicy wraz z bohaterami poznawali smutki i radości życia. 

Cechy literatury obyczajowej

Czym wyróżnia się literatura obyczajowa? W tym wypadku mamy do czynienia z powieściami realistycznymi. O wydarzeniach zazwyczaj opowiada wszechwiedzący narrator, a fabuła obejmuje liczne wątki i toczy się w codziennym życiu bohaterów. Niektóre zdarzenia dotyczą drugoplanowych postaci, dzięki czemu lepiej zrozumiemy całą historię. 

Powieści obyczajowe przedstawiają czytelnikom postawy i zachowania bohaterów. Przykładowo mogą wskazywać chęć wyjścia z utartych norm, zmiany swojego życia i ponoszenie konsekwencji podejmowanych działań. 

Czego uczą nas powieści obyczajowe?

Do wyboru mamy różnorodne rodzaje powieści obyczajowych. Mogą one wiązać się z wątkami romantycznymi, kryminalnymi, historycznymi i innymi, jednak cały czas noszą miano literatury obyczajowej. Czego możemy nauczyć się z takich książek?

Jest to gatunek literacki, który może nas nauczyć wielu rzeczy! Praktycznie każda książka rozwija naszą wyobraźnię i kreatywność, natomiast obyczajówki dodatkowo mogą pomagać osobom z różnymi problemami. Biblioterapia z zastosowaniem powieści tego typu obejmuje teksty refleksyjne. Sprawiają one, że myślimy o własnym zachowaniu, decyzjach, pracujemy ze swoimi słabościami i rozwiązujemy problemy. Plusem jest to, że często czytelnicy rozwijają w sobie empatię i wrażliwość, przyjmując także inny punkt widzenia. 

Regularne czytanie książek pozwala nam dbać o koncentrację i zapamiętywanie. Zwiększamy zasób słów, uczymy się analogicznego myślenia i podejmowania trudnych decyzji. Co ciekawe, książki dodatkowo dobrze wpływają na nasze zdrowie, gdyż łagodzą stres! Badacze jasno wskazuję, że czytanie może przedłużać życie w związku z oddziaływaniem na układ nerwowy. 

Książki obyczajowe możemy kupować w księgarniach lub wypożyczać w bibliotekach. To świetna propozycja zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, bez względu na wiek.