Śledź nas na:


Jak znaleźć pracę, studiując?

Czas studiów to bardzo ciekawy okres. Zajęcia na uczelni oraz nauka przeplatają się z imprezami, spotkaniami ze znajomymi czy wycieczkami poza miasto. Jest to bardzo intensywny etap w życiu. Wiele się dzieje. Znajdujesz się na etapie pomiędzy beztroskim dzieciństwem a dorosłym życiem. To czas, w którym masz największy wpływ na to, jak będzie wyglądać Twój dalszy byt. To dobry moment na to, aby rozejrzeć się za pracą, która nie tylko pomoże Ci w codziennym funkcjonowaniu pod względem finansowym, ale także ułatwi Ci start na rynku pracy po zakończeniu studiów.

 

Po co pracować na studiach?

Każdy student znajduje się w innej sytuacji życiowej. Jedni będą pracować, ponieważ chcą się uniezależnić od rodziców. Drudzy, aby mimo wsparcia rodziny, podnieść nieco swój standard życia i mieć własny fundusz na dodatkowe wydatki. Inni podejmą zatrudnienie, żeby zdobyć praktyczne doświadczenie związane z kierunkiem studiów lub zwyczajnie mieć co wpisać w życiorys zaraz po zakończeniu nauki.

Możliwości pracy dla studentów

Wbrew pozorom, osoby studiujące mają bardzo dużo możliwości podjęcia pracy. Pracodawcy chętnie przyjmują studentów, ponieważ im się to opłaca. Zatrudniając osobę do 26. roku życia, są zwolnieni z opłacania składek ZUS. Bycie studentem jest atutem również pod względem dyspozycyjności. Ciężko znaleźć osobę, która zechce pracować na niepełny etat, w weekendy czy wieczorami. Dla studentów taka forma zatrudnienia jest najwygodniejsza – mogą dopasować godziny pracy do swoich grafików zajęć.

Wybór stanowiska i charakteru zatrudnienia zależy od Ciebie. Możesz potraktować pracę jedynie jako źródło dochodu i wykonywać ją dorywczo lub zająć się czymś, co będzie zgodne z Twoimi zainteresowaniami oraz kierunkiem studiów i poświęcić temu więcej uwagi i czasu.

Praca dorywcza dla studentów

Ofert pracy dorywczej dla studentów jest mnóstwo. Jest to dobry wybór dla osób, które nie szukają pracy „na poważnie”, ale traktują ją jako czasowe rozwiązanie. W takim rodzaju zatrudnienia grafik jest elastyczny i łatwo dostosować go do zajęć na uczelni. Zazwyczaj tego typu prace nie wymagają żadnego doświadczenia i nie są zbyt wiążące.

Przykładowe prace dorywcze:


-    Korepetytor – skoro jesteś studentem, to znaczy, że masz wiedzę. Uczyń z niej pożytek, dając korepetycje, np. uczniom podstawówki. Wielu rodziców szuka kogo, kto pomoże w nauce konkretnych przedmiotów ich dzieciom. Możesz także pomóc innym w przygotowaniach do matury.


-    Opieka nad dziećmi – masz doświadczenie w opiece nad swoim rodzeństwem? Świetnie! Wykorzystaj to, proponując sąsiadom, że zadbasz o ich dziecko za każdym razem, gdy będą musieli wyjść na dłużej z domu.


-    Praca w gastronomii – w tej branży jest mnóstwo studentów. Możesz zająć stanowisko kelnera, barmana czy pomocy kuchennej.


-    Praca na promocjach – polega na rozdawaniu materiałów promocyjnych, zachęcaniu do kupna produktu na targach lub warsztatach.


-    Sprzedawca w sieciówce – sklepy, np. odzieżowe, często szukają kogoś do pracy w weekendy, nie wymagając przy tym doświadczenia.


-    Praca w kinie – sprzedaż biletów, obsługa baru czy sali kinowej.


-    Dostawca lub kurier rowerowy – na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących dostawy, np. jedzenia. Jeśli masz prawo jazdy, możesz rozwozić posiłki samochodem, a jeśli nie – rowerem.

Prace związane z kierunkami studiów

A może praca ma być dla Ciebie czymś więcej niż tylko źródłem dochodu? Chcesz podjąć zatrudnienie, aby zdobyć doświadczenie związane z kierunkiem, na którym studiujesz? Poniżej propozycje stanowisk, którymi warto się zainteresować.

Przykładowe prace, które pomogą rozwijać się na konkretnych kierunkach:

-    Student informatyki: naprawa sprzętu komputerowego, junior developer, młodszy specjalista IT, programowanie online.


-    Student psychologii: staż w dziale HR, reklama i marketing.


-    Student filologii angielskiej: wykonywanie tłumaczeń, praca w recepcji hotelowej, nauczanie języka angielskiego.


-    Student filologii polskiej: staż w wydawnictwie, redakcja i korekta tekstów, reklama i marketing.


-    Student prawa: praca administracyjno-biurowa, praktykant w kancelarii prawnej, staż w dziale prawnym firmy.


-    Student medycyny: praca w recepcji medycznej, sekretariatach szpitalnych, stowarzyszeniach i fundacjach.

Praca zdalna

Interesującą opcją dla studentów jest poszukanie pracy zdalnej. Można wykonywać ją be wychodzenia z domu, w przerwie od nauki czy czekając na kolejne zajęcia. Oto kilka przykładów.

Prace zdalne:

-    obsługa social mediów,


-    pisanie tekstów na bloga,


-    montaż i edycja video,


-    internetowa sprzedaż,


-    przepisywanie tekstów książek i nagrań,


-    przygotowywanie napisów do filmów (np. na YouTube),


-    wypełnianie ankiet online,


-    tłumaczenie tekstów.

Gdzie szukać pracy jako student?

Skoro już wiesz, jaką pracę chcesz wykonywać, pojawia się pytanie – gdzie jej szukać?
Najwięcej ofert pracy znajdziesz w Internecie. Jest to najłatwiejszy sposób poszukiwań. Istnieją specjalne wyszukiwarki, które w jednym miejscu skupiają duże ilości ogłoszeń, np.:

-    pracuj.pl,


-    olx.pl,


-    praca.dlastudenta.pl,


-    students.pl,


-    gumtree.pl,


-    grupy na Facebooku, np. praca dla studenta.

Możesz także roznieść swoje CV bezpośrednio po firmach, które Cię interesują lub wysłać je na e-mail kontaktowy. Jeśli masz okazję, wybierz się na targi pracy dla studentów. I przede wszystkim rozmawiaj. Opowiadaj o tym, że szukasz pracy – może akurat ktoś słyszał o wolnym stanowisku w fajnej firmie.

Jak zwiększyć szanse na zatrudnienie?

Pamiętaj, że szukających pracy studentów takich jak Ty są tysiące. Co więc możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

1.    Przede wszystkim zadbaj o dobrze napisany życiorys. Aby zrobić to poprawnie, możesz skorzystać z gotowych szablonów lub artykułów opisujących, jak napisać interesujące CV studenta.
2.    Angażuj się. Bierz udział w warsztatach, wolontariatach, kołach naukowych. To pomoże Ci rozbudować curriculum vitae. Poszerzysz swoją wiedzę oraz zdobędziesz umiejętności praktyczne. Pamiętaj, że im bardziej jesteś aktywny, tym lepiej.
3.    Pokazuj się. Bierz udział w targach pracy, rozmawiaj z pracodawcami, podrzucaj swoje CV. Nie stój w cieniu. Staraj się być zauważony już na etapie studiów. Daj się zapamiętać pracodawcy.

Podsumowanie

Już od początku studiów warto zastanawiać się nad swoją przyszłością. Jeśli nie chcesz jeszcze zaczynać pracy, pomyśl o tym, co zrobić, aby łatwiej ją dostać w późniejszym czasie. Nie zatrzymuj się tylko na obowiązkowej nauce. Uczęszczaj na dodatkowe zajęcia, poznawaj ludzi o podobnym myśleniu, pokazuj się. Zbuduj sobie dobry grunt do zdobycia pracy w przyszłości. A jeśli już teraz chcesz zacząć zarabiać, nic nie stoi na przeszkodzie. Napisz dobre CV i zacznij szukać pracy. Możliwości jest wiele!