Śledź nas na:


Autyzm - czym jest i jakie są jego objawy?

Autyzm jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych zarówno u dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Specjaliści wyróżniają różne rodzaje zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu, które nierzadko przejawiają się między innymi trudnościami w nawiązywaniu relacji międzyludzkich czy też identyfikowaniu emocji. Objawy mogą się różnić i zależą od różnych czynników. Czym jest autyzm i jak go zdiagnozować? Podpowiadamy.

  1. Czym jest autyzm?
  2. Objawy autyzmu
  3. Rodzaje zaburzeń ze spektrum autyzmu
 

Czym jest autyzm?

Autyzm, znany również jako zaburzenia ze spektrum autyzmu, z języka angielskiego Autism Spectrum Disorder (ASD), klasyfikowany jest przez specjalistów jako zaburzenia o charakterze neurorozwojowym. W dużej mierze objawiają się one poprzez problemy w komunikacji, jak również interakcjach społecznych. Często zdarza się, że w parze idą również zaburzenia rozwoju intelektualnego.

Warto pamiętać o tym, że pierwsze symptomy autyzmu najczęściej pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, ale nie jest to regułą. Ich nasilenie może mocno wpłynąć na jakość życia pacjenta. Część z nich nie potrzebuje opieki i z powodzeniem mogą funkcjonować bez wsparcia, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest pomoc.

Im wcześniej nastąpi diagnoza autyzmu, tym lepsze rokowania. Warto zatem od pierwszych miesięcy życia bacznie obserwować zachowanie dziecka i w razie wystąpienia niepokojących symptomów umówić się na konsultację ze specjalistą.

Przyczyny autyzmu i ryzyko wystąpienia autyzmu mogą mieć podłoże zarówno środowiskowe, jak i genetyczne, choć nie są do końca znane.

Objawy autyzmu

Autyzm dziecięcy bardzo często charakteryzuje się problemami w interakcjach międzyludzkich. Dzieci autystyczne nierzadko wykazują powtarzalność pewnych zachowań. Mają również ograniczenia w wykonywaniu konkretnych czynności. Często nie inicjują kontaktu i nie nawiązują kontaktu wzrokowego. Ponadto mogą mieć trudności w zrozumieniu, jak również użytkowaniu języka funkcjonalnego - nie potrafią odpowiednio go wykorzystywać w odniesieniu do konkretnych sytuacji. W wielu przypadkach można zauważyć również, że dziecko autystyczne nie umie dostosować swojego zachowania do danej sytuacji. Nie mają również potrzeby uzewnętrzniania emocji, a utrzymywanie relacji z rówieśnikami nie znajduje się na liście ich priorytetów.

Rodzaje zaburzeń ze spektrum autyzmu

Jeszcze do niedawna niektóre rodzaje autyzmu były klasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako odrębne zaburzenia. To się jednak zmieniło. Do zaburzeń ze spektrum autyzmu zaliczamy m.in. autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, Zespół Aspergera czy też inne całościowe zaburzenia rozwoju. Aby jednak ułatwić diagnostykę, WHO stosuje dodatkowe informacje, dzięki którym określenie potrzeb pacjenta jest zdecydowanie prostsze.

Warto jednak zadbać o to, aby autystyczne dziecko miało odpowiednie warunki do rozwoju. Przedszkole dla dzieci z autyzmem, a później szkoła terapeutyczna do duży krok w kierunku odpowiedniego regulowania interakcji społecznych.