Śledź nas na:


Jak wybrać uczelnię wyższą? Czym się kierować wybierając studia po maturze?

Pewnie każdy student chociaż raz w ciągu całego czasu trwania nauki żałował wyboru uczelni lub przynajmniej wydziału. Czasami dzieje się to na samym początku, dzięki czemu później jeszcze istnieje jeszcze szansa na rezygnację i ponowne rozpoczęcie nauki. Jednak czasami świadomość błędu pojawia się na ostatnim roku lub nawet po ukończeniu studiów. Co zrobić, by do tego nie doszło? Jak wybrać uczelnię wyższą? Czym się kierować wybierając studia po maturze?

Najpierw wybierz zawód

Ta rada może być określana jako jedna ze złotych zasad doradztwa zawodowego: jeśli ruszasz w drogę, musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz i jaki masz cel. Wybierz odpowiedni zawód, a następnie zacznij tworzyć listę uczelni, które dadzą najlepszą wiedzę i warunki do uzyskania pożądanego zawodu. Jeśli podchodzisz do rozwiązania tego problemu mówiąc sobie "najpierw zdobędę wykształcenie, a potem zdecyduję, gdzie będę pracować”, ryzykujesz, że dostaniesz się do liczby tych bezrobotnych absolwentów uczelni, którzy nie wiedzą, co zrobić z uzyskanym dyplomem.

 

Dobrze wybierz wydział

Na jednej uczelni mogą być jednocześnie zarówno dobre wydziały, jak i niezbyt dobre. Wybierając wydział, spójrz na jego wiek, kursy wewnątrz i sposób, w jaki jest on powiązany z profilem uczelni. Zwykle na uniwersytetach ekonomicznych najsilniejsze są wydziały - ekonomiczne, na uczelniach humanistycznych - filologiczne, na uniwersytetach o profilu fizycznym - matematyczne itd.

 

Dowiedz się wcześniej, gdzie odbywają się zajęcia

Wiele uniwersytetów dystrybuuje kampusy w całym mieście. Komisja przyjęć jest w jednym miejscu, Twój wydział w drugim, wychowanie fizyczne w trzecim. Dlatego możesz złożyć dokumenty w pięknym budynku w centrum miasta, a będziesz musiał uczyć się w odległych od tego warunkach. Oceń swoje siły. Potrzeba dobrej motywacji, aby przetrwać podróż z jednego końca miasta do drugiego każdego dnia dla kilku godzin wykładów. Jeśli budynek Twojego wydziału znajduje się zbyt daleko od Twojego domu, warto ubiegać się o zamieszkanie w akademiku, pomyśleć o wynajęciu pokoju lub rozważyć inne uczelnie.
 
Najważniejsze — nie przeceniaj wyglądu budynku i jego lokalizacji. Niektóre kampusy dobrych uczelni znajdują się na obrzeżach, ale to nie powstrzymuje to ich od przeprowadzania zajęć na najwyższym poziomie i przygotowania prawdziwych specjalistów swojej dziedziny. I odwrotnie: lokalizacja uczelni w centrum nie gwarantuje wysokiej jakości kształcenia.

 

Nie bój się popełnić błędu

Zdarza się, że przy rozpoczęciu rekrutacji jesteś pewien – „to specjalność, której poświęcę całe swoje życie”. Jednak po 2 albo 3 latach nauki zaangażowanie powoli zanika i zdajesz sobie sprawę, że nie jest to coś, co Cię cieszy i czego chcesz się uczyć. Nie ma sprawy.
 
Bardzo wielu kandydatów przychodzi na uniwersytet jeszcze w pełni nie wiedząc co właściwie chcą robić w swoim życiu. Powodów jest kilka jak chociażby słabe doradztwo zawodowe w szkołach czy dynamiczny rozwój rynku pracy. Tak więc nie ma nic złego w chęci zmiany kierunku studiów. Może to znacznie wpłynąć na całe Twoje życie. Niektóre uczelnie zachęcają nawet do przejścia z wydziału na wydział po drugim roku studiów. Tylko, oczywiście, trzeba zaliczyć te przedmioty, których nie miałeś na poprzednim kierunku.
 
Sprawdź ofertę Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie – może któryś z oferowanych kierunków przypadnie Ci akurat do gustu?