Śledź nas na:


Koszty uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodu 2023 - jak je rozliczyć i co można w nich uwzględnić? Podpowiadamy!

 

Wraz z nadchodzącym zakończeniem 2023 roku, wielkimi krokami zbliża się coroczna konieczność złożenia stosownej deklaracji podatkowej za miniony rok. W tym przypadku powinnością każdego obywatela jest złożenie do stosownego urzędu skarbowego deklaracji PIT. Wypełnienie poszczególnych rubryk często wielu osobom może przychodzić z trudnością. Dziś zajmiemy się zagadnieniem, jakim są koszty uzyskania przychodu 2023. Chcesz dobrze przygotować się do wypełnienia swojego PITu? Sprawdź nasze wskazówki!

W tym artykule znajdziesz:

  • Coroczna deklaracja podatkowa PIT — czy każdy musi złożyć formularz? 
  • Koszty uzyskania przychodów — co to jest? 
  • Koszt uzyskania przychodu — pojęcie kosztów uzyskania przychodów  
  • Skuteczne zabezpieczenie źródła przychodów w przypadku umowy — podwyższone koszty uzyskania przychodu 
  • Rozliczenie kosztów utrzymania przychodu na podstawie właściwych przepisów 

Coroczna deklaracja podatkowa PIT — czy każdy musi złożyć formularz? 

Roczne zeznanie podatkowe składane w formie formularza PIT jest obowiązkiem każdego obywatela, który w roku rozliczeniowy otrzymał wpływy finansowe. Do tych zaliczają się wypłaty otrzymywane na wskazane konto bankowe wynikające z podpisanej umowy o pracę, umowy zlecenie, czy też umowy o dzieło. Co więcej, rozliczenie PIT dotyczy również osób, które uzyskują lub uzyskały wpływy z tytułu renty, emerytury, świadczeń socjalnych oraz darowizny. Pełną listę świadczeń, które wymagają uwzględnienia w deklaracji podatkowej, można znaleźć na stronach rządowych gov.pl.

Koszt uzyskania przychodu — co to jest?

O kosztach uzyskania przychodu możemy mówić w przypadku, gdy podczas prowadzenia działalności gospodarczej musimy ponieść koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem zakładu, wyposażeniem go w niezbędne akcesoria, narzędzia itp. Najprościej mówiąc jest to koszt, który jako przedsiębiorca musisz ponieść, aby zapewnić firmie ciągłość dochodów i nieustające, stałe źródło utrzymania.

Co istotne w przypadku kosztów uzyskania przychodu, mogą być one odliczone od całkowitego przychodu deklarowanego w formularzu PIT. Dzięki temu roczne zeznanie podatkowe będzie pomniejszone o wskazane koszta, zmniejszając tym samym naliczony do opłacenia podatek dochodowy. Znacznie więcej o kosztach uzyskania przychodu dowiesz się w dalszej części naszego artykułu.

Koszty uzyskania przychodu 2023 

Zabezpieczenia źródła przychodów to niezwykle istotna kwestia, o którą powinien zadbać każdy podatnik. Ważne w tym przypadku jest prowadzenie prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych, w tym prowadzenie ewidencji kosztów uzyskania przychodu oraz listę poniesionych wydatków. Wydatki poniesione można klasyfikować jako wszelkie koszty związane z prowadzeniem firmy w celu osiągnięcia przychodów.

Skuteczne zabezpieczenie źródła przychodów w przypadku umowy — podwyższone koszty uzyskania przychodu  

W przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze oraz wszelkich firm zatrudniające pracowników, odliczenie kosztów uzyskania przychodów wydaje się oczywiste. Czy koszt uzyskania przychodu mogą odliczyć osoby zatrudnione na umowę o prace lub umowę zlecenie?

Okazuje się, że również w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, również można ubiegać się o zwrot kosztów uzyskania przychodów. Co można odliczyć? Pracownik może w swojej rocznej deklaracji podatkowej wnioskować o zwrot kosztów uzyskania przychodów ze względu na konieczność cyklicznego dojazdu do pracy lub długotrwałej rozłąki z bliskimi. W przypadku, gdy zakład pracy znajduje się w tej samej miejscowości co adres zamieszkania pracownika, kwota ta może opiewać na 250,00 zł. W przypadku, gdy pracownik mieszka poza miejscowością, w której realizuje obowiązki służbowe, może liczyć na zwrot rzędu 350,00 zł. Co ważne, kwoty te wyliczane są w skali miesiąca, dlatego ważne jest, by odpowiednio obliczyć długość stosunku pracy w ciągu minionego roku. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie kliknij tutaj i sprawdź, czy Tobie również należy się zwrot części kosztów. Powyższe koszty uzyskania przychodów są stałe i obowiązują niezależnie od typu przedsiębiorstwa, w którym pracujesz.

Rozliczenie kosztów utrzymania przychodu na podstawie właściwych przepisów 

Wiele osób zastanawia się, jak rozliczyć koszty uzyskania przychodu. Zdajemy sobie sprawę, że samodzielne wypełnienie poszczególnych rubryk dość skomplikowanego formularza nie należy do najłatwiejszych zadań. Opcji, z których można skorzystać na szczęście jest coraz więcej. Oczywiście możesz skorzystać z usług biura rachunkowego, które bazując na dostarczonych przez Ciebie danych odpowiednio wypełni formularz PIT i złoży go do właściwego urzędu skarbowego. 

Warto nadmienić, że od lat obecne są na rynku skuteczne programy do automatycznego rozliczania zeznania podatkowego. Dzięki nim możesz szybko i bezproblemowo doliczyć się z podatku dochodowego. 

Zastanów się nad swoimi kosztami uzyskania przychodów i zadbaj o prawidłowe wypełnienie formularza PIT.